تبلیغات
دانلود رایگان تحقیق و مقاله (تحقیق ای تی) - نقش نشریات در زندگی انسان
 
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : محمد مقاله

نقش نشریات در زندگی انسان


 بی گمان مطبوعات در فرهنگ مردم نقش اساسی و مفیدی را ایفا می کنند.
اساسی بدین خاطر که مطبوعات با مواد و مصالح لا زم و سازنده خود در جهت ایجاد و استحکام پایه های فرهنگ مردم در ابعاد مختلف فرهنگی تلا ش و کوشش می نمایند و مفید بدین سان که مطبوعات با ارائه خدمات متنوع سعی در برقراری تبادل فرهنگ و به دنبال آن ایجاد بسترهای فرهنگی و اجتماعی در اذهان عموم هستند که البته همین تبادل فرهنگ و زایش بسترهای فرهنگی و اجتماعی در اذهان عموم طبعا منجر به استقرار و نهادینه شدن فرهنگی یا «فرهنگ سازی» می شود. مطبوعات نیز بسان رسانه های ملی اعم از سمعی و بصری و ... به نوعی می توانند رسانه های ملی هم، به شمار آیند.
به طوری که کارایی و عملکرد مطبوعات با تحلیل شرایط موجود در خیلی از شرایط و زمینه های اجتماعی در بطن مردم موثر افتاده است.بدین گونه که اولین تاثیر آن خدمت رسانی و آگاهی به مردم به صورت مستقیم و ثابت است کما این که مخاطب با روحیات و روش کاری مطبوعات همگن تر و هم خوان تر است، به صورتی که در قالب حوصله مردم بهتر گنجانده می شود.علا وه برآنچه که ذکرش رفت، مطبوعات در تسریع تسری خدمات و آگاهی لا زم (کمی و کیفی) به مردم عملکرد سریع تر و بهتری را نشان می دهند و دیگر این که با توجه به عدم امکانات لا زم در مناطق و مکان های دور دست و محروم و بدون تجهیزات الکترونیک مطبوعات بهترین و ارزانترین رسانه در جهت خدمت رسانی در ابعاد مختلف به مردم هستند، چه این که برای خیلی از افراد مطالعه و عجین شدن با کتاب و فرهنگ کتابخوانی آرزویی دیرینه به شمار می رود، اما به علت مشکلا ت مالی این مهم میسر نمی افتد. لذا خرید یک عدد روزنامه با قیمتی مناسب مثلا ۱۰۰ یا ۱۵۰ تومان برای خواننده رضایت بخش تر است، چون چنین خوانندگانی درجهت فراهم کردن یک عدد کتاب یا سی دی با مشکل مالی مواجه هستند.


علا وه بر این این گونه افراد نیز بی شک توانایی خرید یک دستگاه ویدیو یا ماهواره یا حضور در کافی نت ها را ندارند. بنابراین مفیدترین و ارزانترین رسانه در جهت استفاده آنها روزنامه است. روزنامه علا وه بر این که برای این گونه افراد از لحاظ مالی مفید و ارزنده جلوه می نماید، برای سایر مردم نیز در هر حیطه ای می تواند به عنوان ارزانترین رسانه در اختیار قرار گیرد و البته نیازهای فرهنگی و اجتماعی و ... آنها را نیز بر طرف سازد.به هر روی در جهت کلا سیک کردن عناوین و مطالب نوین مطبوعات و کلا ف دادن این مطالب نوین و عناوین با روحیات و خلقیات مردم، نیاز اصولی به تهیه و تدوین طرح هایی جامع در قالب هایی متنوع احساس می شود و آنچه که در جامعه امروزه به نقش مطبوعات در فرهنگ مردم توجه و تامل می شود، اندکی باشد از بیش. چرا که باید فاصله مطبوعات را با مردم کم کنیم که این کار در گسترش هر چه بیشتر نام و آوای مطبوعات از یک طرف و ترقی و تعالی و ترویج فرهنگ مردم از سوی دیگر موثر خواهد بود. حاصل این که زبان مطبوعات زبانی عمومی و به فراخور فرهنگ و بینش فرهنگی و اجتماعی مردم به شمار میآید و این همخوانی بهترین نقطه قوت است چه این که بازتابی معتدل و معقول را برای بستر سازی فرهنگی به دنبال خواهد داشت و چون آموزش از معیارهای اصولی درجهت فرهنگ سازی جامعه به شمار میآید، باید توجه بیشتری به حوزه مطبوعات گردد چراکه مطبوعات می توانند در قالب آموزش حضوری جلوه کنند و فرق آن با دیگر رسانه ها در این است که خدمت رسانی و آگاهی لا زم و مثمن آن به روز بوده و به شکل مستقیم نیز به دست خواننده می رسد، به نحوی که دردیگر رسانه ها بدین صورت نیست، چون خواسته های خواننده به صورت روزانه تامین نمی شود، اما مطبوعات علا وه بر تامین خواسته ها به صورت روزانه، در دسترس خواننده نیز قرار دارد.به همین دلا یل است که می توان گفت مطبوعات تاثیر مهمی در بهبود فرهنگ جامعه ایفا می کنند و بدین جهت با افزایش حمایت های لا زم از آنها می توان این تاثیرگذاری مثبت را افزایش داد.


به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران علوم ارتباطات، آینده متعلق به رسانه‌ها و نشریات بومی است. جامعه‌شناسان ارتباطات برآنند که نشریات محلی به دلیل کارکردهای ویژه‌ی خود در حوزه‌ی مسایل بومی، عمده‌ترین نقش را در شکل‌گیری رفتارهای اجتماعی در پایه‌ای‌ترین سطح خود دارا هستند و در نحوه‌ی قضاوت و عکس‌العمل مردم در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی نیز از این رهگذر به شکل غیرمستقیم نقش آفرینی می‌کنند.

مطبوعات محلی به عنوان بازوان توانمندی برای نشریات و مطبوعات سراسری و ملی می‌توانند نقش و کارکرد بسیار خوبی داشته باشند؛ نقش و کارکرد مطبوعات محلی را در این زمینه می‌شود با نقش و کارکرد گویش‌ها و لهجه‌های گوشه و کنار ایران در راستای توانمندسازی و بارورکردن قومیت ها مقایسه کرد.

     ستون و پایه‌ی اساسی مطبوعات ملی، مطبوعات محلیِ قوی و قدرتمند است. گفتنی است خیلی از روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و اعضای هیئت تحریریه نشریات سراسری ابتدا کار روزنامه‌نگاری را از مطبوعات محلی آغاز کرده‌اند، به عبارتی دیگر مطبوعات بومی و محلی می‌توانند در مرحله‌های مختلف به ویژه تربیت نیروی انسانی با تجربه، مقوم و تقویت کننده‌ی مطبوعات ملی و سراسری باشند. برخی از نشریات محلی به مدد هیئت تحریریه‌های باتجربه و موفق، اکنون با گستره‌ی توزیع سراسری چاپ می‌شوند، کارون، خراسان، آفتاب یزد، خبر جنوب و از جمله‌ی این موارد هستند.

یکی از موارد و محورهای اصلی مطالعات جامعه شناسان وسایل ارتباط جمعی (رسانه های گروهی) بررسی آثار و کارکرد این وسایل در دو سطح خرد و کلان می باشد.

در مورد تاثیر رسانه های گروهی بر زندگی فردی و اجتماعی انسان ها به طور عمده سه نظریه ی جامعه شناختی وجود دارد که عبارتند از:

1- برخی بر این باورند که میزان تاثیر گذاری رسانه بر زندگی انسان نامحدود است.

2- گروهی دیگر کارکرد رسانه های گروهی را بی تاثیر می دانند.

3- عده ای معتقدند که تاثیر رسانه های گروهی مشروط است و میزان تاثیر گذاری آن را در محدوده ی شرایط محیطی ارزیابی می کنند.

البته دیدگاهی افراطی در برخورد با رسانه های گروهی مطرح بوده است که از زمینه ی خاص فکری و تجربه های اجتماعی ویژه منبعث می شود. برخی بر این باورند که وسایل ارتباط جمعی دارای چنان قدرتی هستند که می توانند نسلی تازه را برای اولین بار در تاریخ انسان پدید آورند. نسلی که با نسل های پیشین بسیار متفاوت است.

«لازار سفلد» در تبیین این دیدگاه می نویسد:

«بسیاری تحت تاثیر همه جایی بودن وسایل ارتباط جمعی  و قدرت بالقوه ی آنان به سختی هراسان شده اند. در سمپوزیومی، یکی از شرکت کنندگان نوشت: قدرت رادیو را می توان با قدرت بمب اتم مقایسه کرد» .

برخی دیگر بر این عقیده اند که وسایل ارتباط جمعی تاثیر چندانی بر مخاطبین خود ندارد. به نظر این دسته از اندیشمندان «دوران سبع » وسایل ارتباطی و با آن دوران رواج عقاید تند و اسناد اثرات جادویی و خارق العاده به وسایل ارتباط جمعی پایان یافته است.

برآیند نهایی و دوری از افراط گرایی این است که وسایل ارتباط جمعی و ابزار اجتماعی - فرهنگی به معنای عالی آن است و از این جهت اثرات چشمگیری بر جای می گذارند، اما این آثار نه آن چنان است که هیچ محدویتی نشناسد، یا آن که چنان ناچیز است که هیچ اعتنایی را شایسته نباشد، باید دید حدود تاثیر این وسایل چیست و در چه شرایطی این تاثیرات محدودیت می یابند یا قویت شدنی هستند.؟

با تمام این اقوال، آن چه بدیهی به نظر می رسد، آن است که به دور از آثار مثبت و منفی آن باید اذعان داشت که پیدایش دگرگونی های اجتماعی و تغییر ارزش های اجتماعی از مواردی است که در نتیجه ی کارکرد رسانه ها صورت تحقق به خود می گیرند. از سوی دیگر این وسایل در فرایند تهاجم فرهنگی و مقابله با آن، جنگ روانی، استعمار ملت ها در امر باز سازی و دستیابی به توسعه یافتگی، تحقق هدف های آموزشی به سرگرمی و غیره کاربرد مؤثری دارند.

امروزه در عصر انفجار اطلاعات دیگر این حقیقت به خوبی اثبات شده است که از نظر کارکردهای آموزشی، رسانه ها سهم و نقش قابل ملاحظه ای در انتقال میراث فرهنگی و فکری بشری در میان ملل و انسان ها دارا هستند.

در واقع با ظهور وسایل ارتباط جمعی پیشرفته، فرایند آموزش از انحصار مدرسه و آموزش گاه ها خارج شده و جهان پهناور به عرصه ی آموزش تبدیل گردیده است. در این فرایند وسایل ارتباط جمعی، محدودیت هایی از قبیل مکان و زمان، محدودیت سنی، محدودیت های اقلیمی و... از میان برداشته شده و در زمینه ی سیاست و حکومت، همان گونه که رسانه ها بر تصمیمات سیاست مداران و هیات حاکمه اثر می گذارند، به منزله ی ابزاری در دست حکومت ها دارای کاربرد و کار آمدی محوری هستند.

با مراعات و لحاظ کردن جنبه های مثبت و منفی کارکرد رسانه های گروهی، این پدیده می تواند از یک سو سبب وحدت، همبستگی و وفاق ملی شود و از سوی دیگر حکومت ها می توانند از این پدیده در ایجاد همگونی، جهت دهی افکار عمومی و هماهنگ سازی نظریات توده ی مردم و جامعه نسبت به نظام سیاسی و کارکردهای آن استفاده کنند، به طوری که در نظام های استکباری، صدا و سیما و مطبوعات، ابزاری قوی و مؤثر برای بیعت گرفتن از مردم و جامعه می باشند.تا آن جا که از مطبوعات که مهم ترین و بارزترین وسایل ارتباط جمعی است به عنوان «رکن چهارم » یاد می شود.

بنابراین در تقسیم سه گانه می توان کارآمدی این پدیده ها را در موارد ذیل مشاهده کرد:

1- عامل انتقال ارزش ها و هنجارهای فرهنگی;

2- ساماندهی ارتباط خانواده و فرد با دنیای خارجی;

3- تاثیر گذاری بر نهادهای سیاسی اجتماعی جامعه.

بر این اساس حیات سیاسی اجتماعی بشر امروز به شدت تحت تاثیر رسانه های گروهی قرار دارد. با در نظر گرفتن این واقعیت مسلم که پیام های رسانه ها هرگز از جنبه های سازنده و مخرب خالی نبوده، ضروری است به مطالعه و بررسی پدیده ی ارتباطات و آثار و کارکردهای آن بیش از پیش پرداخته شود.

اهمیت این کار از آن جهت است که رسانه های گروهی با کارکرد خود، و با استقاده از دو عنصر اطلاعات و پیام، به صورت امواج صوتی تصویری و غیره با هم در نو دیدن مرزها بر افکار و اذهان انسان ها اثر نهاده و به کنش ها و رفتارهای فردی و اجتماعی آن ها جهت می دهند. پیام هایی که در قالب امواج صوتی، تصویری و یا کتاب و یا مجله در جهان امروز انتشار می یابد در برخی موارد سبب ظهور و شکل گیری حوادث، رخدادها و رویدادهای سیاسی مهمی در واحدهای سیاسی و در عرصه ی کشورها و حتی جهانی می گردند. به عنوان مثال تولید و نمایش یک فیلم سینمایی، یا یک مقاله و یا یک کتاب که جنبه ی توهین به اعتقادات و باورهای دینی یک آیین را دارد، در فاصله ی کوتاهی به یک پدیده ی سیاسی مهم تبدیل می گردد.

تنوع و گستردگی ارتباطات در عصر کنونی

از ویژگی های عصر حاضر، ماشینی شدن زندگی، افزایش جمعیت، تقسیم کار و مشاغل، تخصصی شدن فعالیت ها، بسط و گسترش حوزه های مشاغل و حرف، تنوع امکانات بهره وری و...است.

در چنین دنیایی رسانه های گروهی و ارتباطات از نقش حیاتی در زندگی بشر برخوردار بوده و در عین حال متنوع و گسترده می باشند. برخی از شناخته شده ترین و شاخص ترین انواع ارتباطات عبارتند از: ارتباطات سازمانی (اداری)، ارتباطات اقتصادی، ارتباطات مدیریتی و بالاخره ارتباطات سیاسی.

ارتباطات سازمانی در فعالیت های مؤسسات و سازمان ها بر قرار است; ارتباطات اقتصادی محدود به قلمرو فعالیت های اقتصادی است; ارتباطات مدیریتی در شاخه های صنعتی، مدیریت تجاری و مدیریت آموزشی و مدیریت سیاسی جریان دارد. ارتباطات سیاسی نیز به حوزه ی مملکت داری، ارتباط میان حکومت، شهروندان و کشورها با یکدیگر مربوط می شود.

سازمان یونسکو وسایل ارتباط جمعی را به صورت ذیل طبقه بندی کرده است:

1- وسایل ارتباط رودررو;

2- وسایل ارتباط محلی، منطقه ای و گروهی;

3- وسایل ارتباط جمعی.

 

بررسی جایگاه رسانه های عمومی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی

با نگاهی به رسانه های گروهی و انواع آن در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می توان کارکردهای آن ها را در تغییرات جوامع بشری به خوبی دریافت.

- کار کرد سینما

به عنوان مثال، ورود سینما به ایران از دوران حکومت پهلوی مصادف بود با پیروی و تقلید از حال و هوای فیلم های غربی و... . کسانی که متولی این حرفه بودند، نه حس مسؤولیت دینی داشتند و نه عرق ملی، بلکه بعضا نسبت به اسلام نیز از خود ضدیت نشان می دادند. (4)

عمل کرد مخرب و منفی سینما در این برهه از تاریخ ایران موجب شد تا نوعی مخالفت اجتماعی نسبت به این پدیده در جامعه ی ایران به وجود آید و خانواده های مذهبی و اصیل، روحانیون آگاه و بیدار به مخالفت جدی با سینما برخیزند.

آلودگی سینما به ابتذال و فحشا و اشاعه ی فرهنگ غربی، علمای دین را بر آن داشت تا فتوای شرعی علیه سینما صادر کنند. شیخ فضل الله نوری آن را وسیله ای جهت تخدیر و عامل نوظهور غرب برای رسوخ در اعتقادات ملت ایران دانست.

- بررسی کارکرد مطبوعات

با نگاهی به مطبوعات قبل از انقلاب می توان به این نکته پی برد که یکی از عناصر (لاینفک فیلم های سینما) صحنه های مبتذل و اشاعه ی مسایل ضد اخلاقی بود و نویسندگان فیلم نامه از درک احساسات و نیازهای واقعی جامعه ی ایران عاجز بودند.

اصل در راه اندازی این پدیده در عصر پهلوی در حقیقت آن بود که کوشش می شد تا افکار عمومی را از مسایل اساسی مملکت منحرف ساخته و مردم را به صورت مصرف کنندگان انفعالی ارزش ها و عادات غربی در آورند.

خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی و با تغییر معیارهای ارزش حاکم بر تمامی رسانه های گروهی; از جمله سینما، فرهنگ ضد ارزش حاکم بر سینماها کنار گذاشته شد و این رسانه عهده دار رسالت سنگین و خطیر; یعنی معرفی و تبلیغ ارزش های اسلامی شد. در مقدمه ی قانون اساسی جمهوری اسلامی راجع به رسانه های گروهی کشور آمده است:

«وسایل ارتباط جمعی بایستی از جهت روند تکاملی انقلاب اسلامی در خدمت اشاعه ی فرهنگ اسلامی قرار گیرد، در این زمینه از برخورد سالم اندیشه های متفاوت بهره جوید و از اشاعه و ترویج خصلت های تخریبی و ضد اسلامی جدا پرهیز کند»

همین محتوی از اصل 175 قانون اساسی استنباط می شود که در آن اصول، خط مشی اهداف و وظایف رسانه های گروهی تعیین گردیده است.

نمونه ی دیگر کارکرد رسانه های گروهی، مساله ی مطبوعات است. این پدیده برای نخستین بار در دوره قاجار به دستور عباس میرزا وارد ایران شد.

این رسانه هم متاسفانه در بدو ورود و در مرحله ی شکل گیری خود، در شرایط نامطلوب تقلید سطحی از غرب و بی توجهی به هویت ملی تکوین یافت.

نسل اولیه ی مطبوعات کشور به شدت تحت نفوذ حکومت های استبدادی وقت بودند و جز نقش جارچی و زبان یک طرفه ی حکومت نقش دیگری را ایفا نمی کردند.

سال 1357 شمسی را سال طلایی مطبوعات ایران نامیده اند; زیرا در این سال حدود چهار صد نشریه منتشر شد که شروعی هت حضور مطبوعات در خدمت بلوغ فکری، آگاهی های سیاسی و اجتماعی جامعه ی ایران محسوب می شد.

جمع بندی و نتیجه گیری

رسانه های گروهی، علاوه بر این که در فرآیند ارتباطات و جابه جایی اطلاعات در درون جامعه و ملل سهیم هستند، می توانند با کارکرد خویش در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به موازات تحولات عمیق در نهادهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دگرگونی باورها و ارزش های مسلم جامعه کار ساز بوده و به عنوان یک دانشگاه عمومی در راستای شکوفایی و اعتلای فرهنگ جامعه به فعالیت بپردازند و زبان هدایت خویش را به کار بسته و جامعه را به سمت و سوی مطلوب هدایت نمایند.

نوع مطلب : متفرقه، 
برچسب ها : نقش نشریات در زندگی انسان،
لینک های مرتبط :


جمعه 17 فروردین 1397 07:50 ب.ظ

Whoa loads of good tips!
wow cialis 20 generic cialis cialis australia org cialis online holland rezeptfrei cialis apotheke free cialis costo in farmacia cialis the best choice cialis woman cialis italia gratis cialis 5mg
جمعه 3 فروردین 1397 04:16 ب.ظ

Thanks a lot! Useful information.
cialis online holland fast cialis online we choice free trial of cialis cialis italia gratis cialis generic tadalafil buy generic cialis 20mg tablets buy online cialis 5mg cialis taglich buy cialis online legal generic cialis tadalafil
جمعه 24 شهریور 1396 01:31 ق.ظ
When someone writes an paragraph he/she keeps
the thought of a user in his/her brain that how a user can know it.
Thus that's why this post is amazing. Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


دانلود رایگان تحقیق و مقاله (تحقیق ای تی)
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد مقاله
مطالب اخیر
نویسندگان
برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :