تبلیغات
دانلود رایگان تحقیق و مقاله (تحقیق ای تی) - صنایع دستی استان خوزستان
 
یکشنبه 30 شهریور 1393 :: نویسنده : محمد مقاله
صنایع دستی شهری
موج ابریشم بافی كلاه نمدی خراطی
حصیر بافی گیوه بافی پشتی احرامی نمد مالی
گلیم پارچه ای عبا بافی صنایع دستی چوبی مقنعه گلیم
سبد بافی ورشو سازی مینا کاری و قلمزنی قلمزنی بافته های داری
تولیدات محصولات پوستی کپو بافی فلز كاری  بوریا  
میناکاری و قلمزنی:
از جمله فعالیت هایی که از گذشته های دور در خوزستان رواج داشته مینا کاری بر روی طلا و نقره و قلمزنی بر روی مس و برنج است که در شهرهای آبادان، خرمشهر و اهواز انجام می شود که در سالهای اخیر بیشتر فعالین این حرفه در اهواز به کار خود ادامه می دهند.
تولیدات مینایی توسط " صبی ها" -که پیروان حضرت یحیی می باشند. برروی طلا و نقره  و دیگر فلزات و بیشتر بصورت زینتی و زنانه عرضه می شود. این تولیدات  که نقوش معمول و متداول آنها عبارت از: شتر و ساربان، نخل، پل معلق (پل رودخانه کارون) و گنبد وقایق، برروی گردن بند، دستبند، گوشواره، انگشتر، النگو، و همچنین قندان، سینی، گیره استکان و ... کاربرد دارند.(بازگشت...)
ورشوسازی:
در خوزستان این صنعت درزمانی نه چندان دور فعالیت چشمگیری داشت. عمده فعالیت های مربوط به ورشوکاری توسط مردان و درشهر دزفول انجام می گرفت. هم اکنون نیز در شهر دزفول تعداد ی صنعتگر به این حرفه مشغول هستند که کار عمده آنها تولید قلیان است. قلیان های ورشوی کار دزفول بسیار زیبا و نفیس است.(بازگشت...)
 خراطی:
خراطی چوب از هنرها و صنایعی است که بیشتر در دو شهر دزفول  و بهبهان رواج دارد.
ابزار کارخراطان بسیار ساده است، شامل اره، انواع مته، شفره، دستگاه یا چرخ خراطی و ... برای تهیه چوب نیز از درختهای توسکا و سپیدار استفاده می شود. در دزفول محصولاتی مانند پایه میز  و صندلی و مبل، چوب لباسی، بدنه قلیان، زیر قلیان، میل زورخانه، پایه آباژر، گلدان، نمکدان و... ساخته می شود. در بهبهان نیز کارگاههای خراطی وجود دارد که محصولات آنها گهواره  پایه مبل است که از چوب سپیدار تراشیده می شود.(بازگشت...)
کپوبافی:
کپوبافی که در سالهای اخیر در استان خوزستان رونق فراوان یافته بیشتر در دهستان شهیون دزفول و روستاهای اطراف آن انجام می شود. مواد اولیه مصرفی در بافت کپو برگهای خشک نخل که در اصطلاح محلی " کرتک " نام دارد و ساقه های نازک گندم که " هلفه " گفته می شود تشکیل می دهد.(بازگشت...)
 بوریا (حصیر زیر انداز):
بوریا یا حصیر زیر انداز از محصولات استان خوزستان با الیاف برگ درختان خرما بافته می شوداین حصیر از نی مردابی که در این منطقه به وفور یافت می شود نیز تولید می گردد. این نوع حصیر برای زیر انداز و همچنین پوشش سقف منازل کاربرد دارد. آن را روی تیرهای سقف ساختمان  قرار داده و رویش را با مصالح ساختمانی می پوشانند. بوریابافی کاری است که فقط توسط مردان انجام می شود.(بازگشت...)
 گلیم:
 در استان خوزستان بافته دیگری که بیشتر به صورت دارهای افقی و بعضاً به صورت عمودی بافته می شود گلیم است. که بافندگان آن عشایر بختیاری (که در مبحث استان چهار محال و بختیاری توضیح داده شد.) و عشایر عرب  هستند، گلیم هایی نیز در هفتگل بافته می شودکه نقوش آنها شباهت به بافته های عشایر قشقایی فارس دارد.
از مناطق اصلی گلیم بافی در خوزستان روستای عرب نشین غزی است که گلیم های آن غالباً دارای تار پنبه ای  و پود پشمی است و به رنگهای قرمز، صورتی، سبز، نارنجی، آبی، سرمه ای و سفید است. نقوش گلیم های غزی هندسی و ذهنی است و بافتی ساده دارد.(بازگشت...)
احرامی:
از محصولاتی است که در شوشتر بافته می شود. احرامی پارچه ای  است با تار پنبه ای و پود پشمی به رنگهای سرمه ای، زرد، سبز، سفید، نارنجی، قرمز و ...(بازگشت...)
 نمد مالی:
نمد مالی از جمله صنایعی است که در استان خوزستان به دلیل حضور عشایر که مصرف کنندگان اصلی تولیدات نمدی هستند رواج دارد. دو شهر دزفول و بهبهان از مراکز مهم تولید نمد در این منطقه محسوب می شوند. تولیدات نمدی این شهر: زیر انداز، کپنک،  و کلاه نمدی است.(بازگشت...)

صنایع دستی شهری:
اگر چه صنایع دستی شهری امروزه رونق گذشته را ندارند معهذا هنوز صنعتگرانی هستند که به امر تولید ابزار و لوازم دست ساز اشتغال دارند. اموری همچون: بافت انواع پارچه، گلیم، قالی، تهیه گیوه، خراطی، میناکاری و ساخت  وسایل فلزی و قلمزنی از جمله این صنایع است.
مجموعه صنایع دستی عشایری، روستایی و شهری استان خوزستان بر حسب نوع مواد اولیه که در تولید به کار می رود به چند گروه تقسیم می شود:
- بافته هایی که برای تولید آنها از دار استفاده می شود، شامل قالی و گلیم. این بافته ها که به بافته های داری موسوم هستند در شهر های مسجد سلیمان، هفتگل، دزفول و مناطق روستایی وعشایری تولید می شوند.
- بافندگی شامل: احرامی، عبا، سیاه چادر، چوقا، پشتی، خورجین ( هورژین ) که در مناطق عشایری، روستایی و شهری مانند: شوشتر، دزفول، بهبهان، سوسنگرد، شوش و ... انجام می گیرد.
محصولات پوستی که عشایر و روستائیان مناطق مختلف استان خوزستان تولید کننده آن هستند:
- نمد مالی که  در میان روستائیان و به مقداری اندک در میان عشایر تولید می شود. در شهرهای بهبهان و دزفول نیز تولید می شود.
- صنایع دستی حصیری و چوبی شامل: حصیر بافی، سبد بافی و همچنین خراطی در دزفول، آبادان و ...
- فلزکاری و میناسازی شامل: قلمزنی فلزات، قفل سازی و زیور آلات در شهر های اهواز، سوسنگرد و هویزه.(بازگشت...)

 بافته های داری:
همانطور که گفته شد بافته هایی است که از دار برای تولید آنها استفاده می شود که دارها یا عمودی و یا افقی است.  بعضی از این بافته ها گره دار هستند مانند قالی و گبه و برخی مانند گلیم و زیلو پود باف بوده و بعضی مانند ورنی و شیرکی پیچ پودپیچ هستند.
در استان خوزستان بافته های داری به شیوه گره زنی یا پود گذاری بافته می شود و شامل قالی، قالیچه و گلیم است و بافندگان اصلی آنها زنان ایلی و روستایی هستند که بر روی دار افقی که بر روی زمین قرار می گیرد کار بافتن را انجام می دهند. نقشه ها اکثراً ذهنی و طرح ها هندسی است و رنگهای قرمز، مشکی، سبز، نارنجی، سفید، سرمه ای در بیشتر بافته ها کاربرد دارد.
زنان و دختران عشایر عرب نیز به صورت محدود به کار بافت قالی اشتغال دارند و قالی هایی با نقش هندسی و با استفاده از رنگهای قرمز، نارنجی، صورتی، مشکی، زرد کدر، سرمه ای  و سفید می بافند.(بازگشت...)

گلیم پارچه ای:
 زنان عشایر بختیاری و روستائیان مناطق بختیاری نشین خوزستان در نواحی هفتگل و مسجد سلیمان با استفاده از لباسهای مندرس خود گلیم های را ه راه و محکمی می بافند که برای فرش کردن کف اتاق یا سیاه چادر از آنها استفاده می کنند: ابتدا پیراهن و دامن های پرچین از کار افتاده را بصورت نوارهای رشته رشته و باریک به پهنای یک انگشت پاره می کنند و این رشته ها را بوسیله پره می تابانند. سپس ریسمانهای بوجود آمده را بصورت گلیم می بافند.
محصول بدست آمده در صورت انتخاب رنگهای مناسب در کنا ر یکدیگر زیبا، محکم و مقرون به صرفه است.(بازگشت...)

 پشتی:
از دیگر صنایع دستی استان خوزستان می توان از پشتی هایی نام برد که در بهبهان تولید می شوند و  معمولا دارای تار پنبه ای و پود پشمی رنگین و به ابعاد 70 × 110 سانتی متر است.
نقش این پشتی ها مرکب از راه های پهن و باریک افقی به رنگهای: سبز، زرد، قرمز، قهوه ای، سرمه ای، سفید، نارنجی و آبی نفتی است. قسمت ابتدا و انتهای هر پشتی معمولا سرمه ای رنگ است.(بازگشت...)

موج:
بافت موج در استان خوزستان و خصوصاً در شهر بهبهان رایج است و برای بافت آن از دستگاه های نساجی سنتی استفاده می کنند. نوعی پارچه دستباف است که اندازه های متفاوت دارد. در واقع موج همان دستبافی است که در سایر نقاط ایران به رختخواب پیچ یا چادر شب نیز معروف است. کردها نیز به آن موج می گویند و لرها آن را ماشته می نامند.(بازگشت...)

مقنعه:
پارچه ای است ساده بافت و بدون نقش و یک رنگ که مردان بعضی مناطق برای عمامه و شال کمر از آن استفاده می کنند. زنان دو یا سه قطعه آن را بهم دوخته و پارچه عریضی بدست می آورند که برای روسری و مقنعه مورد استفاده قرار می گیرد. (بازگشت...)

ابریشم بافی:
بافت این نوع پارچه در دزفول رایج است. در تهیه این محصول از نخ ابریشم مصنوعی (ویسکوز) استفاده می شود. به دلیل ظرافت خاصی که دارد به مصرف شله ( روسری عربی ) می رسد، طول این پارچه 20 متر و عرض آنها 40 سانتیمتر است. پس از بافت آن را به قطعات 4 متری در آورده وبرای روسری مورد استفاده قرارداده عده ای نیز قطعه 4 متری را به دو قسمت تقسیم کرده و از وسط آنها را کنار یکدیگر قرار داده و به صورت تور دوزی بهم می دوزند. شله ای که از این طریق به دست می آید 2 متر درازا و 80 سانتی متر پهنا دارد.(بازگشت...)

عبا بافی:
بافت عبا در خوزستان سابقه ای دیرینه دارد به طوریکه می گویند پیشینه اش به بیش از پانصد سال می رسد. در گذشته عبابافی در این استان در شهرهای دزفول، شوش، و سوسنگرد و بهبهان رواج داشته است. هم اکنون تولید آن بیشتر در شهرهای سوسنگرد و بهبهان انجام می شود.
این عباها معمولا به رنگهای خرمایی، مشکی، خاکستری و شیری است که توسط بافندگان رنگرزی می شود. دو نوع پارچه عبایی در خوزستان بافته می شود:
1-  نوعی که برای بافتن آن از نخ های نازک استفاده می شود که به :" هله " شهرت دارد و مناسب هوای گرم تابستان است.
2- نوعی که تراکم تار و پودش بیشتر است و " چانچه " نامیده می شود و زمستان از آن استفاده   می شود.(بازگشت...)

 کلاه نمدی:
برای تهیه کلاه نمدی به جای پشم از کرک به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.(بازگشت...)

 گیوه بافی و گیوه دوزی:
از جمله صنایعی که در استان خوزستان قدمت دیرینه دارد گیوه بافی و گیوه دوزی است که حدود 200 سال در این منطقه رواج دارد. از مراکز اصلی این صنعت در خوزستان دو شهر دزفول و بهبهان را می توان نام برد.
گیوه انواع مختلف دارد:
1- گیوه های تخت چرمی که به چتری معروف هستند.
2- گیوه تخت لته ای که از پارچه های فرسوده و روده گوسفند تهیه می شود.(بازگشت...)
3- گیوه تخت لاستیکی

 صنایع دستی چوبی:
در خوزستان از چوب و سایر فرآورده های گیاهی برای تولید انواعی از صنایع دستی استفاده می شود که مهمترین آنها به این شرح است.(بازگشت...)

 حصیر بافی:
در استان خوزستان در بیشتر مناطق روستایی و عشایری به واسطه وجود درختان خرما حصیربافی وجود دارد. از نی های باتلاقی نیز برای بافتن حصیر استفاده می کنند.
این نوع حصیر در شهر ها برای آویختن در جلوی پنجره مورد استفاده قرار می گیرد. عشایر نیز برای حصار پشت چادرهایشان و همچنین ساختن لانه مرغ و خروس، بره، بزغاله و ... از آن استفاده می کنند.(بازگشت...)

 سبد بافی:

استان خوزستان که از مراکز مهم پرورش نخل در ایران است صنعتگران از برگ درختان خرما سبدهایی درست  می کنند که مصارف مختلف دارد و به آن زنبیل می گویند همچنین عشایر بختیاری خوزستان و عده ای از روستاییان اطراف دزفول از شاخه های نازک و ترکه های درختان مختلف سبدهایی می بافند که معروفترین آنها سبدی است که "سله " نامیده می شود و برای آبکش کردن برنج از آن استفاده می شود.
در اندیمشک نیز عده ای از هموطنان ترک نژاد با استفاده از ترکه های درخت بید سبدهایی با اندازه و شکل های متفاوت تولید می کنندکه مصارف گوناگون دارد. عشایر و روستاییان استان خوزستان نوعی سبد که " کوروک " نامیده می شود برای جابجایی ماکیان تولید می کنند.(بازگشت...)

 فلزکاری:
در استان خوزستان ساخت وسایل فلزی در شهرهای دزفول، اهواز، مسجد سلیمان، بهبهان، رواج دارد که تولیدات مختلفی از قبیل داس، تیشه، قیچی، قند شکن و ... از محصولات آنان است.
آهنگران خوزستان ابتدا فلز را به اندازه و شکل دلخواه بریده و در کوره قرار می دهند پس از گداخته شدن و انعطاف پذیری با چکش زدن به شکل مورد نظر در می آورند. در آخر با استفاده از سوهان آن را صیقل می دهند.(بازگشت...)

قلمزنی:

قلمزنی بر روی فلزات نیز توسط صبی ها انجام می شود. روش قلمزنی بر فلزات به این صورت است که ابتدا نقش مورد نظر را بر روی ظرف طراحی نموده و سپس درون ظرف را از محلول قیر مذاب آمیخته با خاکستر یا خاک اره پر کرده و بعد با استفاده از قلم و چکش به نقوش حالتی فرورفته می دهند. سپس قسمت های فرو رفته را با خمیر مینا که از اکسید فلزات مختلف تهیه می شود آرایش داده و ظرف مورد نظر را در کوره گذاشته و 350 درجه سانتیگراد حرارت می دهند. به این ترتیب لایه لعابی رنگین و شفافی برروی قسمتهایی از ظرف فلزی قلمزنی شده به وجود می آید.(بازگشت...)  

تولید محصولات پوستی:

استان خوزستان به علت وجود عشایر بختیاری که بخش هایی از این منطقه را قشلاق خود قرار داده اند. و همچنین اسکان بسیاری از آنان در این خطه، از نظر تولید پوست موقعیت خاصی را دارا می باشد. در این استان بدلیل وجود عشایر بختیاری که کار اصلی شان دامداری است، پوست به وفور یافت می شود. با این حال صنایع چرم و پوست چندان رواج نداشته و فقط عده کمی از عشایر آنهم برای رفع نیاز خودشان و برای ساختن لوازم مورد استفاده زندگی مانند مشک و همیان از آن استفاده می کنند. گاهی نیز از پوست برای دهل که از سازهای محلی است استفاده می کنند.

همچنین این رشته ها نیز جزء صنایع دستی این استان می باشد:

کلاه مالی، چوقا بافی، تولیدات عشایری، سجاده بافی، قالی محلی، ملحفه بافی، جاجیم بافی.(بازگشت...)

نوع مطلب : هنر، فرهنگ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:35 ق.ظ

Superb facts. Kudos.
cialis patentablauf in deutschland cialis per paypa enter site natural cialis cialis online nederland cialis from canada pastillas cialis y alcoho cialis for sale cialis prezzo di mercato cialis 5mg buying brand cialis online
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:23 ب.ظ

With thanks! Very good information!
online pharmacies tech school online pharmacies india Canadian Pharmacy USA canadian pharcharmy online24 canadian online pharmacies legal online pharmacies in usa canada medication canadian pharmacycanadian pharmacy online drug store canadian discount pharmacies in canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:32 ق.ظ

You actually explained this very well.
uk pharmacy online viagra to buy viagra can i buy viagra without prescription order online viagra buy viagra online no rx buy real viagra online cheap online pharmacy usa viagra buy viagra pfizer buy discount viagra online buy pfizer viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:43 ق.ظ

Terrific knowledge. With thanks.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis dosage recommendations cialis venta a domicilio cialis australian price cialis savings card viagra or cialis generic low dose cialis canadian drugs generic cialis cialis mit grapefruitsaft generic cialis 20mg tablets
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:01 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
cialis efficacit canada discount drugs cialis comprar cialis 10 espa241a cialis alternative import cialis cialis 10 doctissimo free generic cialis precios cialis peru cialis generico en mexico cialis canadian drugs
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 07:54 ب.ظ
Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Extremely useful information particularly the last part :
) I care for such info much. I was looking for this certain info for a very long time.
Thank you and best of luck.
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:32 ب.ظ

Wonderful info. Thanks a lot!
cialis 50 mg soft tab cialis generique 5 mg cialis dose 30mg generic cialis tadalafil cialis 100mg suppliers cialis therapie cialis flussig best generic drugs cialis cialis 5 effetti collaterali safe site to buy cialis online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:08 ق.ظ

Thank you. Plenty of data.

buy viagra usa online buy viagra without consultation uk buy viagra with prescription online best place buy viagra online buy viagra online safely online viagra pharmacy cheapest viagra online pharmacy canadian viagra online purchase viagra online where to buy viagra without a prescription
جمعه 17 فروردین 1397 11:48 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
cialis prezzo in linea basso generic cialis levitra tarif cialis france cialis 5 mg para diabeticos sublingual cialis online cialis 100 mg 30 tablet ou acheter du cialis pas cher achat cialis en itali cialis dose 30mg discount cialis
جمعه 3 فروردین 1397 09:50 ب.ظ

Awesome info. Cheers.
buy cialis cialis online deutschland we like it safe cheap cialis generic cialis at the pharmacy cialis farmacias guadalajara cialis et insomni costo in farmacia cialis venta de cialis canada dosagem ideal cialis cialis side effects dangers
دوشنبه 28 اسفند 1396 03:28 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
safe site to buy cialis online cialis generico cialis free trial cuanto cuesta cialis yaho cialis efficacit brand cialis nl cialis 200 dollar savings card enter site natural cialis click here to buy cialis safe dosage for cialis
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:30 ق.ظ
Hi, Neat post. There's an issue along with your web site in web
explorer, might test this? IE still is the marketplace chief and a large portion of other people will
leave out your excellent writing because of this problem.
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:16 ق.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in truth used to be a leisure account it.

Look complicated to more delivered agreeable
from you! However, how could we communicate?
شنبه 14 مرداد 1396 06:15 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I will be sure to bookmark it and return to read more
of your useful info. Thanks for the post. I'll definitely comeback.
جمعه 6 مرداد 1396 08:28 ب.ظ
Yes! Finally something about leg an foot pain.
جمعه 16 تیر 1396 06:12 ب.ظ
Great goods from you, man. I've take into account your stuff prior to and you're
simply too great. I really like what you have received
here, certainly like what you're stating and the
best way in which you are saying it. You are making it enjoyable and you still care for to keep it smart.
I can't wait to read far more from you. This is actually a great web site.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:00 ب.ظ
hey there and thank you for your information – I've definitely
picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading
instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality
score if advertising and marketing with Adwords. Well I'm
adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of
your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 11:37 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
یکشنبه 27 فروردین 1396 06:15 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is
required to get setup? I'm assuming having a blog like yours
would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so
I'm not 100% positive. Any recommendations or advice would
be greatly appreciated. Thank you
پنجشنبه 17 فروردین 1396 05:53 ب.ظ
Thanks for sharing such a good thought, piece of writing is
pleasant, thats why i have read it completely
دوشنبه 29 تیر 1394 12:43 ق.ظ
سلام خوبی؟؟؟؟ وب توپی داری لطفا به منم سر بزن

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


دانلود رایگان تحقیق و مقاله (تحقیق ای تی)
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد مقاله
مطالب اخیر
نویسندگان
برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :